Strona główna
Zakupy
Tutaj jesteś

Blaty kamienne – ponadczasowy trend w aranżacji kuchni

16 kwietnia 2025 Blaty kamienne


Laminowany, drewniany, a może kamienny blat kuchenny? Oferta rynkowa jest tak bogata, że trudno zdecydować się na jeden produkt. Jeżeli planujesz metamorfozę wnętrza i szukasz inspiracji do stworzenia projektu ergonomicznej, a zarazem nowoczesnej, kuchni, skorzystaj z naszych porad! Wyjaśnimy Ci, dlaczego to właśnie kamień naturalny zasługuje na to, aby zagościć w Twoich domowych wnętrzach.

Czy blat kamienny do kuchni to rozwiązanie dla mnie?

Kamień naturalny, taki jak granit, marmur czy trawertyn, kojarzy się z trwałością, naturalnym pięknem i ponadczasowym designem. Wszystkie te cechy są niezwykle pożądane w aranżacjach kuchennych. Blaty laminowane – mimo ciekawego designu – wykazują niewielką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. To duża wada, ponieważ kuchnia jest intensywnie eksploatowanym pomieszczeniem, dlatego elementy jej wyposażenia muszą być trwałe. Już po kilku latach od rozpoczęcia użytkowania mogą stracić swój pierwotny wygląd i obniżyć estetykę wnętrza. Z kamieniem naturalnym nie będzie tego problemu – zwłaszcza jeżeli chodzi o granit, który jest materiałem odpornym na wysoką temperaturę, zarysowania i wilgoć.

Blaty kamienne od Gran-Polu są cenione za wyjątkową wytrzymałość i łatwość w utrzymaniu w czystości – wystarczy regularne przecieranie powierzchni wilgotną ściereczką nasączoną płynem do mycia naczyń oraz stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych, aby cieszyć się ich nieskazitelnym wyglądem przez wiele lat. Jeżeli lubisz gotować, spędzasz sporo czasu w kuchni i zdarza Ci się przypadkowo upuścić nóż na blat, odstawić gorące naczynie lub poplamić powierzchnię winem, nie musisz się obawiać – kamienny blat poradzi sobie ze wszystkimi codziennymi wyzwaniami.

Jaki rodzaj kamienia wybrać na blat kuchenny?

Blat kuchenny z kamienia niejedno ma imię, dlatego warto poznać właściwości poszczególnych surowców, z których wytwarza się blaty. Najbardziej lubianym i cenionym materiałem jest granit, który – podobnie jak marmur – występuje w szerokiej gamie kolorystycznej, co ułatwia dopasowanie blatu do różnych stylów wnętrzarskich. Marmur, kojarzony nieodłącznie ze stylem glamour, jest równie ciekawą propozycją.

Rozwiązaniem kompromisowym, które łączy twardość granitu z estetyką marmuru, jest kwarcyt – bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i przypominający wyglądem marmur. Łupek i trawertyn – nieco mniej popularne materiały do produkcji blatów kamiennych – cechują się niepowtarzalnymi wzorami i teksturami, które mogą zainteresować miłośników stylu loftowego oraz aranżacji vintage. W odróżnieniu od pozostałych materiałów są jednak bardziej wymagające pod kątem pielęgnacji.

Wady i zalety kamiennych blatów – o tym musisz wiedzieć!

Blat kuchenny kamienny ma wiele zalet, z których większość już omówiliśmy – odporność na uszkodzenia, elegancki wygląd, łatwość utrzymania w czystości czy szeroka paleta kolorystyczna. Przy odrobinie dobrej woli i regularnej pielęgnacji granit czy marmur przetrwają dziesięciolecia w nienaruszonym stanie. Czy w takim razie kamienny blat ma jakieś wady? W porównaniu do laminatu czy kompozytu produkty z kamienia naturalnego są droższe i mają większą wagę, dlatego konstrukcja szafek powinna być przystosowana do przyjęcia większego obciążenia.

Kuchnia na sezon czy dekady? Blat kuchenny to inwestycja w przyszłość!

W tym miejscu warto zadać sobie pytanie, czy zależy Ci na kuchni, która przetrwa kilka sezonów, czy na projekcie na lata? Blaty z kamienia są ponadczasowe i uniwersalne – prezentują się świetnie zarówno we wnętrzach nowoczesnych, klasycznych, jak i industrialnych. Mimo wyższych kosztów początkowych inwestycja w kamienny blat zwróci się – nie tylko przez trwałość materiału, ale też potencjalne zwiększenie wartości nieruchomości. Nie będziesz musiał wymieniać wyposażenia co kilka lat, wykonywać napraw czy maskować drobnych uszkodzeń, które mogą pojawić się już po krótkim okresie użytkowania blatów wykonanych z laminatu lub innych, niskiej jakości, materiałów. Cena ma znaczenie, niemniej ważniejsze jest to, abyś mógł wykonywać prace kuchenne bez ograniczeń i nie zastanawiać się, czy wskutek zbyt intensywnej eksploatacji dojdzie do naruszenia powierzchni blatu.

Artykuł sponsorowany

Redakcja fonografika.pl

Redakcja fonografika.pl to grupa specjalistów z zakresu fotografii, urody, lifestyle, biznesu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?