Strona główna
Biznes i finanse
Tutaj jesteś

Jak zadbać o bezpieczeństwo w magazynie?

21 kwietnia 2022 bezpieczeństwo w magazynie

Magazyn to miejsce, w którym stosunkowo często dochodzi do wypadków. Upadki, uderzenia, potrącenia, stłuczenia, zwichnięcia czy złamania, to niestety dość częste sytuacje w magazynach. Czy magazyn może być bezpieczny? Oczywiście, że tak. W zagwarantowaniu bezpiecznego miejsca pracy większość zależy jednak od jego organizacji przez pracodawcę, nie bez znaczenia jest podejście pracowników do przestrzegania obowiązujących norm i reguł. Jak poprawić bezpieczeństwo w magazynie? Jest na to co najmniej kilka prostych sposobów.

Obowiązki pracodawcy

Pracodawca w myśl Kodeksu pracy musi „chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki”. Niedopełnienie tym obowiązkom grozi pracodawcy nie tylko kara finansowa, ale w skrajnych sytuacjach także kara pozbawienia wolności. Stąd też organizacji magazynu jako bezpiecznego miejsca pracy powinno zależeć pracodawcy choćby z powodów indywidualnych. Z drugiej strony, wypadek w magazynie może przekładać się na zator w jego funkcjonowaniu, złe nastroje załogi, a przez to po prostu na mniej jakościową prace.

Obowiązki pracownika

Kij ma zawsze dwa końce. Tak też jest i tym razem. Odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo na miejscu pracy ponosi także pracownik. To on musi znać i stosować reguły dotyczące bezpieczeństwa na swoim stanowisku pracy. Powinien znać środki ochrony zbiorowej jak i indywidualnej, których musi przestrzegać, a w razie wykrycie nieprawidłowości zgłaszać je przełożonemu.

Jakie wypadki w magazynie?

Magazyn to miejsce, w którym nie trudno o upadek, a przez to zwichnięcie czy złamanie. Przygnieść mogą nas także paczki z towarem. Gorzej jeśli spadną one na nas z wysokości. Pracownik może spaść z ramy, zostać potrącony przez wózek widłowy, czy też doznać urazu podczas pakowania i przepakowywania towaru. Wszystko to, ze stosunkowo spokojnej pracy w magazynie, tworzy miejsce, w którym trzeba mieć oczy na około głowy. Przed tymi zdarzeniami można się jednak zabezpieczyć jak to zrobić?

Jak zabezpieczyć magazyn?

Szlaki komunikacyjne

Podstawowym zabezpieczeniem jest określenie szlaków komunikacyjnych. Wydzielenie przestrzeni, po której swobodnie może poruszać się wózek widłowy, wydzielenie korytarzy dla pieszych. Wszystko po to by ruch pieszych nie kolidował z ruchem wózków widłowych bo inaczej łatwo o katastrofę. Szlaki można pomalować kolorową farbą by poprawić ich widoczność. Żółtą szlak dla wózków. Zieloną szlak dla pieszych.

Sprzęt i stanowiska montażowe

Do wypadku dojść może również na stanowisku pracy pracownika. Przede wszystkim powinien on znać metody postępowania i używania powierzonego sprzętu. Warto mu o tym przypominać poprzez komunikaty np. w formie naklejek naklejonych na używany sprzęt, w widocznym miejscu. Szczególnie pracownicy magazynu narażeni są na kontuzje kręgosłupa, często bowiem starają się przenieść ręcznie przedmioty o znacznej wadze. Pamiętajmy, że maksymalne obciążenie jakie podnieś może pracownik pracujący dorywczo to 50 kg, w przypadku gdy pracuje on na stałe może podnosić paczki o wadze góra 30 kg. Wózek ręczny to zatem nie luksus, a często konieczne wyposażenie. Dodatkowo, jeśli przedmioty o dużej wadze są opracowywane na stołach, to warto rozważyć zakup stołów montażowych, wyposażonych w kule transportowe, ułatwiające przesuwanie przedmiotem.

Słupki absorbujące

Prowadzenie wózka widłowego to nie łatwa sztuka. Umiejętność tę trzeba szkolić. Niestety bardzo często pracownik uczy się najwięcej już w trakcie pracy. Stąd też nie rzadko zdarzają się kolizje, także z regałami, na których układany jest towar. Uderzenie w regał może go osłabić, może też doprowadzić do obsunięcia się towaru z półek. Rozwiązaniem mogą być polimerowe słupki zamontowane tuż przy regałach, które wezmą na siebie siłę uderzenia wózka. Chronią w ten sposób regał, towar, ale również kierowcę przed skutkami wypadku.

Odpowiednia odzież

Na koniec nie bez znaczenia jest też odpowiednia odzież ochronna. W magazynach o małej widoczności, warto stosować odzież zawierającą dużo elementów odblaskowych, tak by każdy pracownik magazynu, operator wózka, czy dźwigu mógł bez trudu dostrzec swojego współpracownika. W magazynach gdzie pracuje się z towarem, który może uszkodzić skórę, pracodawcy powinni zaopatrzyć pracownika w kilka kompletów wzmacnianej odzieży, chroniącej przed uszczerbkiem zdrowia.

Redakcja fonografika.pl

Redakcja fonografika.pl to grupa specjalistów z zakresu fotografii, urody, lifestyle, biznesu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak zarobić w domu
Na czym polega ochrona fizyczna?
Jaki biznes otworzyć na wsi?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jaki biznes otworzyć na wsi?