Strona główna
Muzyka
Tutaj jesteś

Najważniejsze elementy gitary elektrycznej

11 marca 2021 elementy gitary elektrycznej


Osoby, które planują rozpocząć naukę gry na gitarze elektrycznej, powinny najpierw dobrze poznać jej budowę oraz poszczególne elementy. Finalne brzmienie jest efektem sprawnego działania każdej części, dlatego warto pochylić się nad tym zagadnieniem.

Korpus gitary

Elementem gitary, do którego przytwierdzone są stroiki, jest główka. Stroiki to inaczej klucze, dzięki którym możemy regulować brzmienie gitary. Logo producenta gitary jest z reguły umiejscowione właśnie na główce. Do korpusu gitary przytwierdzony jest gryf. Mocuje się go z reguły za pomocą śrub, ale coraz częściej można obserwować modele, w których gryf jest przymocowany przy użyciu kleju. Gryf składa się z siodełka oraz podstrunnicy. Siodełkiem nazywane jest miejsce, w którym główka się kończy, a swój początek ma podstrunnica, która jest również określana jako chwytnia gryfu. To na siodełku oparte są struny, które ułożone są w specjalnie utworzonych wyżłobieniach. Głównym zadaniem siodełka jest ograniczenie drgań strun poza określonym obszarem. Do produkcji tego elementów zazwyczaj używa się kości słoniowej lub tworzyw sztucznych. Wszystkie elementy gitary elektrycznej są niezwykle istotne, ale na szczególną uwagę zasługuje podstrunnica. Jest ona z reguły wykonana z palisandru lub innego twardego drewna. Umiejscowiona jest w górnej części gry i jest uznawana za element szyjki. To na podstrunnicy znajdują się progi, które są ustawione między sobą w określonych wcześniej nieregularnych odstępach. To dzięki nim artysta jest w stanie uzyskać taką wysokość dźwięku, jakiej w danej chwili potrzebuje.

Podstrunnica

Pomocne są również ozdobne markery, które producenci często umieszczają na podstrunnicy. Najważniejsze elementy gitary znajdują się na korpusie. Jest on bezpośrednio połączony z gryfem, a do jego stworzenia wykorzystywanych jest kilka rodzajów drewna. Na korpusie znajduje się mostek, który jest z reguły wykonany z metalu. To właśnie on umożliwia połączenie strun z korpusem gitary. Istnieją mostki ruchome oraz mostki stałe. W niektórych przypadkach otwór na wajchę jest zlokalizowany na mostku. Takie rozwiązanie sprawia, że w łatwy sposób można podnieść wysokość dźwięku lub go obniżyć. Jednym z najważniejszych elementów gitary elektrycznej jest przetwornik. Jest on odpowiedzialny za przetworzenie drgań strun w elektryczne sygnały, które później we wzmacniaczu gitarowym zamieniane są na dźwięk. Przetwornik jest zbudowany z cewek oraz rdzeni magnetycznych. Za charakterystykę brzmieniową odpowiadają pokrętła barwy. W przypadku gitary elektrycznej występują przeważnie dwa pokrętła.

Redakcja fonografika.pl

Redakcja fonografika.pl to grupa specjalistów z zakresu fotografii, urody, lifestyle, biznesu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Muzyka a ćwiczenia w domu
Jak wybrać idealne głośniki do domu
k - pop

Jesteś zainteresowany reklamą?

k - pop