fonografika.pl

biznes, finanse, styl życia, uroda, zdrowie, muzyka

k - pop
Muzyka

Czym jest k-pop – muzyka pozytywnie wpływająca na samopoczucie?

K-pop to połączenie różnych gatunków muzycznych, co jest swego rodzaju odpowiedzią dla tych wszystkich sympatyków muzyki, którzy poszukują w niej czegoś więcej i niepowtarzalnego. Łączy ona w sobie pomysłowość i energiczne wykonanie. Dzięki temu potrafi zachwycić i wprowadzić słuchaczy w doskonały nastrój. Czym więc jest k-pop i skąd się wywodzi?

Jakie były początki k-popu?

K-pop to skrót od nazwy koreańskiego popu, który jest stosunkowo młodym gatunkiem muzycznym. Powstał on w latach 90. ubiegłego wieku. Pojawił się on w Korei Południowej, ale co istotne, czerpał garściami z różnych zachodnich gatunków muzycznych. Można więc znaleźć w nim elementy dancepopu, electropopu, opery, jazzu, rocka, czy hiphopu. Początek temu wyjątkowemu nurtowi dał zespół Seo Taiji and Boys w 1992 roku. 

Czytaj więcej o nowościach k-pop i z innych gatunków muzycznych. 

Czym jest k-pop?

W k-popie niewątpliwie dominują różne wariacje zachodnich gatunków muzycznych. Zostały one wzbogacone dodatkowo japońskim popem, którego cechą charakterystyczną jest ogromna żywiołowość i energiczność emitowanych dźwięków oraz wykonawców. Kwestie wokalne i instrumentalne nie są jedyną cechą k-popu. Bardzo duże znaczenie w tym przypadku ma również oprawa wizualna występów artystycznych, zarówno tych emitowanych on-line, jak i na żywo. Sceny są zawsze perfekcyjnie oświetlone i nie brakuje na nich laserów, dymów, a także nowoczesnych hologramów. Te ostatnie zyskują nawet coraz większa popularność. Niekiedy na scenach można zobaczyć wystąpienia stworzonych komputerowo postaci, które tańczą i śpiewają. Dodatkowo tworzą one spektakularne efekty, niemożliwe do wykonania przez człowieka. 

Jak wygląda k-pop we współczesnych czasach?

Na samym początku k-pop był ograniczony jedynie do scen koreańskich, jednak z czasem zaczęło to ulegać istotnym zmianom. Furtkę na zachodni rynek otworzył słynny utwór Gangam Style zespołu PSY. Od tego czasu k-pop nieustannie można spotkać w różnych modyfikacjach w wielu krajach na całym świecie. W Polsce jednak nadal jest on mało popularny, aczkolwiek są już organizowane koncerty z udziałem publiczności, sięgającej nawet 5 tysięcy osób na widowni. 

Znacznie większy rozmach wydarzenia związane z k-pop mają w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Ameryce. Na tamtejsze koncerty przyjeżdża nawet sto tysięcy osób, które chcą wziąć udział w tym niesamowitym spektaklu. Dla fanów gatunku k-pop niezwykle istotne jest to, że znajdą w nim wszystko, czego oczekują od współczesnej muzyki. Praktycznie każdy gatunek muzyczny jest umiejętnie i zgrabnie wpleciony w utwory oraz łączony z innymi nurtami. Charakterystyczne dźwięki i ogromne możliwości nie są jedynym, co przyciąga rzesze fanów. Najważniejsze jest jednak dobre samopoczucie i pozytywny nastrój, w które wprowadza k-pop.