Strona główna
Muzyka
Tutaj jesteś

Czym są i do czego służą pałki perkusyjne?

5 czerwca 2022 pałki perkusyjne


Pałki perkusyjne jak sama nazwa wskazuje to przyrządy służące do obsługi perkusji i instrumentów perkusyjnych. Bez nich niemożliwa byłaby gra. Są tak skonstruowane i ukształtowane, by potrafiły wydobywać cały potencjał danego urządzenia. Prawdziwi wirtuozi gry potrafią za ich pomocą osiągać spektakularne efekty. Każdy perkusista powinien dobrać akcesoria do grania adekwatnie do swoich upodobań oraz potrzeb. Ponieważ rynek obfituje w wiele zróżnicowanych produktów, nie jest to wcale łatwe zadanie. Jakie są dostępne rodzaje pałek perkusyjnych i w jaki sposób się ich używa?

Pałki perkusyjne – rodzaje

Podział pałek perkusyjnych przede wszystkim odbywa się ze względu na rodzaj materiału, z którego przyrządy muzyczne zostały wykonane. Przygotowuje się je zazwyczaj z wysokiej jakości wyprofilowanego drewna. Stosuje się różne odmiany drewna, najczęściej jest to hikora, ale trafiają się również pałki dębowe, klonowe, brzozowe czy grabowe. Poszczególne odmiany będą różniły się między sobą kolorem oraz twardością. Niektóre pałki do perkusji są emaliowane, lecz wówczas mogą łatwiej wyślizgnąć się z rąk. Alternatywą dla pałeczek drewnianych są akcesoria do grania wykonywane z tworzyw sztucznych. Tutaj wymienia się bardzo popularne w kręgach rockowych czy metalowych pałki Ahead. Pałeczki do perkusji legitymują się także zróżnicowaną grubością w zależności od ich przeznaczenia. Grubsze i mocniejsze pałeczki przystosowane są do naprawdę solidnych uderzeń, więc sprawdzą się w nieco mroczniejszych klimatach muzycznych. Cieniutkie pałeczki pozwalają emitować dźwięki bardziej subtelne.

Główki od pałek perkusyjnych

Pałki perkusyjne składają się z trzech elementów a mianowicie z rdzenia, końcówki oraz nakładki. Główki pałeczek do grania także mogą mieć różne konfiguracje. Wyróżnia się tutaj główki w typie germańskim (grubsze i zaokrąglone), tzw. główki ball, ponieważ przypominają małe zgrabne piłeczki, główki w kształcie oliwek czy nylonową odmianę oliwkowych główek. Zaawansowani perkusiści używają pałeczek z główkami drewnianymi, gumowe nakładki sprawdzają się u osób, które dopiero się uczą lub dużo trenują, gdyż gumowe obudowy pozwalają grać zdecydowanie ciszej.

Pałki nietypowe

Obok klasycznych pałeczek do perkusji, występują również niestandardowe formy, które znajdują zastosowanie np. do instrumentów takich jak: kotły, ksylofony, marimba, etc. Pałeczki te posiadają zazwyczaj cieńszy trzonek i gumowe zakończenia. Do marimby i ksylofonu stosuje się np. pałeczki z tworzyw sztucznych bądź drzewa palisandrowego, które mają dość twarde główki. Każdy muzyk, niezależnie od stopnia jego zaangażowania w grę, powinien wybrać pałki odpowiadające jego preferencjom.

Redakcja fonografika.pl

Redakcja fonografika.pl to grupa specjalistów z zakresu fotografii, urody, lifestyle, biznesu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak wybrać idealne głośniki do domu
k - pop
pałki perkusyjne

Jesteś zainteresowany reklamą?

pałki perkusyjne