fonografika.pl

biznes, finanse, styl życia, uroda, zdrowie, muzyka

muzyka młodzieżowa
Muzyka

Muzyka młodzieżowa na świecie

Wiek XX był przełomowy dla rozwoju muzyki. Wtedy powstało najwięcej nowych gatunków oraz nurtów muzycznych. Muzyka młodzieżowa była nurtem ściśle związanym z mediami oraz ich rozwojem. Źródłem muzyki młodzieżowej może być folk, jazz oraz blues.

Rock and roll

To w Stanach Zjednoczonych został zapoczątkowany rock and roll, który z upływem czasu trafił również do Europy. Kultura amerykańska i europejska się zmieszały, dzięki czemu mogły powstać zupełnie nowe style muzyczne, które były bezpośrednio związane z młodzieżą. Jednym z najpopularniejszych gatunków muzyki młodzieżowej jest rock. Początek można datować na drugą połowę XX wieku. Warto zauważyć, że jeżeli chodzi o muzykę rozrywkową to rock jest najpopularniejszy. Wywodzi się z bluesa oraz amerykańskiego folkloru muzycznego. Rock to muzyka instrumentalno-wokalna, która charakteryzuje się dużą wyrazistością oraz ekspresją. Pierwsze utwory powstawały w okresie buntu młodego pokolenia. Młodzież przeciwstawiała się wtedy dorosłym, a na piedestał zostały wysunięte wolność, miłość oraz niesprawiedliwość społeczna. Były to również główne tematy utworów, ponieważ rock symbolizował rewolucję obyczajową. Za warstwę muzyczną odpowiedzialne są gitary elektryczne, basowe oraz perkusja. Czasami w utworach rockowych można spotkać jeszcze instrumenty klawiszowe i dęte, jednak zdarza się to stosunkowo rzadko. Osoby, które cenią sobie bardziej łagodne brzmienie z pewnością słuchają popu, czyli popularnej muzyki rozrywkowej. W przypadku takich utworów tekst jest z reguły prosty i nie przekazuje żadnych wartości. Rytmika jest nieskomplikowana, ponieważ głównym celem tego gatunku muzycznego jest przystępność dla słuchacza.

Pop

Ma ona po prostu wpadać w ucho i brzmieć dobrze. Muzyka pop jest skupiona na odbiorcy masowym, dlatego musi kierować się gustem słuchaczy oraz panującą modą. Zazwyczaj utwory popowe są osadzone w klimacie tanecznym. Należy jednak pamiętać, że mimo prostej budowy piosenek są one zawsze wykonywane w sposób profesjonalny. Największy rozwój popu to lata 90-te XX wieku. Organizowanych wtedy było wiele castingów, na których producenci szukali młodych gwiazd. W ten sposób powstało wiele grup, których wizerunek oraz styl muzyczny określali promotorzy i wytwórnia. Na uwagę zasługuje również reagge, które powstało w latach 60 na Jamajce. Jednak początki tej muzyki sięgają nawet wieku XIX. W tym gatunku muzycznym elementy chrześcijaństwa są łączone z charakterystycznymi elementami pochodzącymi z tradycyjnej kultury afrykańskiej. Najsławniejszym przedstawicielem tej muzyki jest Bob Marley.