Muzyka młodzieżowa na świecie

0
45
muzyka młodzieżowa

Wiek XX był przełomowy dla rozwoju muzyki. Wtedy powstało najwięcej nowych gatunków oraz nurtów muzycznych. Muzyka młodzieżowa była nurtem ściśle związanym z mediami oraz ich rozwojem. Źródłem muzyki młodzieżowej może być folk, jazz oraz blues.

Rock and roll

To w Stanach Zjednoczonych został zapoczątkowany rock and roll, który z upływem czasu trafił również do Europy. Kultura amerykańska i europejska się zmieszały, dzięki czemu mogły powstać zupełnie nowe style muzyczne, które były bezpośrednio związane z młodzieżą. Jednym z najpopularniejszych gatunków muzyki młodzieżowej jest rock. Początek można datować na drugą połowę XX wieku. Warto zauważyć, że jeżeli chodzi o muzykę rozrywkową to rock jest najpopularniejszy. Wywodzi się z bluesa oraz amerykańskiego folkloru muzycznego. Rock to muzyka instrumentalno-wokalna, która charakteryzuje się dużą wyrazistością oraz ekspresją. Pierwsze utwory powstawały w okresie buntu młodego pokolenia. Młodzież przeciwstawiała się wtedy dorosłym, a na piedestał zostały wysunięte wolność, miłość oraz niesprawiedliwość społeczna. Były to również główne tematy utworów, ponieważ rock symbolizował rewolucję obyczajową. Za warstwę muzyczną odpowiedzialne są gitary elektryczne, basowe oraz perkusja. Czasami w utworach rockowych można spotkać jeszcze instrumenty klawiszowe i dęte, jednak zdarza się to stosunkowo rzadko. Osoby, które cenią sobie bardziej łagodne brzmienie z pewnością słuchają popu, czyli popularnej muzyki rozrywkowej. W przypadku takich utworów tekst jest z reguły prosty i nie przekazuje żadnych wartości. Rytmika jest nieskomplikowana, ponieważ głównym celem tego gatunku muzycznego jest przystępność dla słuchacza.

Pop

Ma ona po prostu wpadać w ucho i brzmieć dobrze. Muzyka pop jest skupiona na odbiorcy masowym, dlatego musi kierować się gustem słuchaczy oraz panującą modą. Zazwyczaj utwory popowe są osadzone w klimacie tanecznym. Należy jednak pamiętać, że mimo prostej budowy piosenek są one zawsze wykonywane w sposób profesjonalny. Największy rozwój popu to lata 90-te XX wieku. Organizowanych wtedy było wiele castingów, na których producenci szukali młodych gwiazd. W ten sposób powstało wiele grup, których wizerunek oraz styl muzyczny określali promotorzy i wytwórnia. Na uwagę zasługuje również reagge, które powstało w latach 60 na Jamajce. Jednak początki tej muzyki sięgają nawet wieku XIX. W tym gatunku muzycznym elementy chrześcijaństwa są łączone z charakterystycznymi elementami pochodzącymi z tradycyjnej kultury afrykańskiej. Najsławniejszym przedstawicielem tej muzyki jest Bob Marley.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here