fonografika.pl

biznes, finanse, styl życia, uroda, zdrowie, muzyka

jak projektować strony internetowe
Biznes i finanse

Jak projektować strony internetowe – przydatne informacje

Zakładając sklep internetowy, konieczne będzie stworzenie odpowiedniej, profesjonalnej strony. To zadanie, której najlepiej powierzyć doświadczonym programistom. Ale, kiedy chcemy tylko prowadzić blog na ciekawy temat, to możemy sami spróbować stworzyć od podstaw wymarzoną witrynę www. Jak projektować strony internetowe, aby przyciągały wzrok nie tylko ładną grafiką i kolorami?

Projektowanie – początki

Zanim zaczniemy budować portal, najpierw musimy określić, w jakim celu będzie on funkcjonował. Co będzie się na nim znajdowało i co ma przekazywać czytelnikom? Gdy już te kwestie okażą się jasne, to pora przystąpić do dalszej, dość przyjemnej pracy.

Najważniejsze, aby na naszej stronie każdy mógł łatwo odnaleźć wszelkie interesujące informacje. Przejrzystość to słowo klucz. Ale jest jeszcze inny ważny element, na który warto zwrócić uwagę. Jaki dokładnie, opiszemy poniżej. Najpierw jednak wyjaśnimy, z jakiego nowoczesnego narzędzia skorzystać, by skonstruować pierwszą w życiu stronę www.

System CMS

Jak projektować strony internetowe? Statyczny język HTML należy obecnie do rzadkości i przeszłości. Teraz jego miejsca zajął CMS. Co to takiego? To niezwykle popularny system do zarządzania treścią za pomocą przyjaznego panelu administracyjnego, idealnie nadający się do projektowania i prowadzenia witryn przez osoby, które średnio znają się na programowaniu (ostatecznie mogą też skorzystać z kreatora).

CMS (skrót od angielskich słów: Content Management System) pozwala na tworzenie strony, która nie wymaga bazy danych, jest wydajna (bardzo szybko się ładuje) i, co ważne – nie obciąża serwera. W każdym momencie możemy zmienić wygląd portalu i korzystać z gotowych, automatycznie aktualizujących się modułów! Brzmi super, prawda?

Jak projektować strony internetowe – proporcje

Strona faktycznie będzie przejrzysta tylko wtedy, jeśli zostaną zachowane odpowiednie proporcje. Wszystko musi układać się symetrycznie, pięknie pasować do siebie. Kiedy tak nie będzie, użytkownik więcej naszej witryny nie odwiedzi. A przecież zależy nam na tym, by wejść było jak najwięcej.

Jak jest za dużo przylegających do siebie krzywych elementów, zdjęć itp., to internautom zaczyna się kręcić w głowie, nie potrafią się skupić. Gdy natomiast na stronie jest zbyt „ubogo” (niewiele treści, ramek itd.), to ma się wrażenie, że trafiło się na „pustynię” z niedawno wyschniętym jeziorem. Dlatego przydadzą się wyznaczone poziomice, a więc linie, które pomogą ułożyć elementy w jedną harmonijną całość.