fonografika.pl

biznes, finanse, styl życia, uroda, zdrowie, muzyka

Lifestyle

Suplementy diety na odchudzanie – czy są skuteczne?

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów, które wspomagają proces utraty zbędnych kilogramów. Najczęściej ich zadaniem jest hamowanie nadmiernego apetytu bądź przyspieszenie przemiany materii. Zwykle oparte są one na ekstraktach roślinnych, zatem uchodzą za bezpieczne, jednak pozostaje pytanie, czy rzeczywiście przynoszą oczekiwane rezultaty, ułatwiając chudnięcie?

Jak działają suplementy diety na odchudzanie?

Suplementy diety na odchudzanie można podzielić na te, których głównym celem jest zahamowanie nadmiernego apetytu oraz preparaty, które przyspieszają proces spalania tkanki tłuszczowej. Pierwsze z nich zawierają zwykle spore ilości błonnika pokarmowego, który można też dostarczyć wraz z pożywieniem. Drugie natomiast oparte są na różnego typu wyciągach roślinnych oraz innych, naturalnych substancjach, uchodzących za „spalacze” tłuszczu. Skuteczność suplementów diety na odchudzanie nie została potwierdzona żadnymi badaniami – owszem, mogą one hamować apetyt bądź wspomagać spalanie tłuszczu, jednak aby schudnąć, należy przede wszystkim ograniczyć ilość przyjmowanych kalorii oraz postawić na aktywność fizyczną. Producenci suplementów diety na odchudzanie podkreślają, że nie zastępują one zdrowego, zbilansowanego menu, a także codziennej dawki ruchu. Nie sposób więc kupić w aptece preparat, którego przyjmowanie samo z siebie powodowałoby utratę zbędnych kilogramów. Choć niektóre reklamy mogą sugerować takie właśnie działanie suplementów diety, nie warto im wierzyć.

Czy warto przyjmować preparaty na odchudzanie?

Preparaty na odchudzanie można przyjmować już od początku procesu utraty zbędnych kilogramów, jednak należy pamiętać, że mają one jedynie działanie wspomagające. W żadnym wypadku nie są w stanie zastąpić zdrowej, zrównoważonej diety oraz regularnej aktywności fizycznej. Aby schudnąć, należy więc wprowadzić zmiany w swojej diecie, ograniczając tym samym liczbę przyjmowanych kalorii. Bardzo ważny jest też ruch – dobrze jest postawić na trening kondycyjny, jednocześnie pamiętając o budowaniu masy mięśniowej. W tym celu warto zapisać się na siłownię bądź stworzyć kącik do ćwiczeń we własnym mieszkaniu. Będą do tego potrzebne: sztanga, obciążniki, ławka pod sztangę czy gumy do ćwiczeń. Tymczasem w kontekście treningu kondycyjnego, pomocne w procesie odchudzania okazuje się być bieganie, pływanie czy nawet fitness. Warto wziąć pod uwagę, że odchudzanie to proces, zatem nie sposób zgubić zbędne kilogramy w kilka dni, a często nawet i w kilka tygodni. Nie należy więc dawać wiary reklamom, które mówią, że stosując dany preparat, można schudnąć i wymodelować sylwetkę w tydzień.

Suplementy diety na odchudzanie cieszą się ogromną popularnością, jednak warto mieć świadomość, że działają one wyłącznie wspomagająco. Aby mieć pewność, że przyjmowany produkt jest bezpieczny, należy kupować preparaty wyłącznie w aptekach stacjonarnych lub internetowych. Ponadto, należy wybierać wyłącznie suplementy, które zostały zarejestrowane w Polsce, bowiem zanim trafią na rynek, muszą przejść podstawowe badania w zakresie bezpieczeństwa.