fonografika.pl

Fonografika.pl – biznes, finanse, styl życia, uroda, zdrowie, muzyka

praca w domu
Biznes i finanse

Praca w domu – jakie są jej wady i zalety?

W dzisiejszym świecie praca w domu nikogo nie dziwi. Zdalne zarobkowanie stało się dość powszechne z wielu powodów. Kto może pozwolić sobie na taki tryb pracy? Jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

Zdalna praca w domu – dla kogo?

Wiadomo, że nie każda osoba ma możliwość pracy w domu. Przykładem jest np. kierowca autobusu, ekspedientka, mechanik samochodowy czy listonosz. Ilość zawodów, w których praca zdalna jest możliwa, stale się jednak poszerza. Umożliwia to przede wszystkim współczesna technologia oraz dostęp do internetu i urządzeń, takich jak komputer czy smartfon. Praca w domu dotyczy zatem np. księgowych, tłumaczy, redaktorów, pisarzy, copywriterów, grafików, programistów, ilustratorów, korepetytorów, telemarketerów czy blogerów. Często na taki tryb zarobkowania mogą pozwolić sobie osoby prowadzące kursy online, właściciele sklepów internetowych, wirtualne asystentki, nianie zajmujące się podopiecznym we własnym mieszkaniu czy osoby tworzące rękodzieło (biżuteria, obrazy, rzeźby, ceramika, szydełkowanie, tkactwo, scrapbooking itp.). Zdalna praca w domu to też bardzo korzystne rozwiązanie dla młodych matek, osób niepełnosprawnych, ciężarnych lub cierpiących na różnorodne dolegliwości zdrowotne.

Zalety pracy w domu

Wiele osób pracujących zdalnie bardzo chwali sobie takie rozwiązanie. Do głównych zalet zaliczają oni brak konieczności codziennych dojazdów do firmy. Często zajmuje to mnóstwo czasu z powodu np. korków czy dużych odległości. Brak dojazdów pozwala zaoszczędzić także pieniądze (na paliwo, bilet miesięczny itd.) oraz łatwiej godzić obowiązki zawodowe z prywatnymi. Praca w domu daje też więcej niezależności i wolności, ponieważ swoje zadania można wykonywać z dowolnego miejsca, bez sztywnych godzin czy dress code’u. Człowiek nie czuje presji związanej z tym, że np. przełożony stale go obserwuje, osobiście kontroluje, ocenia. Daje to sporo swobody i ogranicza stres. Dla introwertyków zaletą pracy w domu jest brak codziennego obcowania z dużą grupą ludzi.

Wady pracy w domu

Nie każdy jest zwolennikiem tzw. home office. Dla niektórych praca w domu ma sporo wad. Na pierwszym miejscu wymieniane są problemy z dobrą organizacją i samodyscypliną. Wiele osób, jeśli nie ma nad sobą kontroli szefa czy współpracowników, nie potrafi się zmobilizować do stuprocentowego działania. Często trudno jest też skupić się na swojej pracy, ponieważ we własnym lokum stale coś rozprasza – członkowie rodziny, zwierzęta, posiłki, bałagan, sąsiedzi. Praca w domu tworzy też naturalny problem z oddzieleniem spraw prywatnych od zawodowych. Niezbędne jest też wyposażenie się w odpowiedni sprzęt, który z reguły trzeba zakupić na własną rękę.