Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Czym jest próchnica butelkowa i jak ją leczyć?

26 sierpnia 2024 Czym jest próchnica butelkowa


Próchnica butelkowa określana również próchnicą kwitnącą, to przypadłość stomatologiczna, która dotyka dzieci zazwyczaj poniżej piątego roku życia. Jest to szybko postępujące uszkodzenie zębów mlecznych spowodowane namnażaniem się bakterii w jamie ustnej, które wymaga odpowiedniej reakcji ze strony rodziców. O tym jak wykryć próchnicę butelkową u dziecka oraz jak jej zapobiec dowiesz się z tego artykułu.

Jakie są przyczyny próchnicy butelkowej?

Główną przyczyną występowania próchnicy u niemowląt jest długotrwałe oraz często występujące narażenie zębów dziecka na cukry zawarte w podawanych napojach i pokarmach. Zazwyczaj występuje w przypadku, gdy zasypia ono z butelką w ustach, napełnioną mlekiem, sokiem lub innymi słodzonymi płynami. Podawane wraz z nią cukry są metabolizowane przez bakterie w jamie ustnej, w której nocą produkowana jest mniejsza ilość śliny, prowadząc do produkcji kwasów uszkadzających szkliwo zębów.

Oprócz tego do przyczyn rozwoju próchnicy butelkowej zalicza się także:

  • długotrwały kontakt zębów ze smoczkiem, na którym osadzają i namnażają się bakterię jamy ustnej, 

  • oblizywanie smoczków przez dorosłych, które może przenieść bakterie próchnicotwórcze do jamy ustnej dziecka,

  • nieprawidłową lub niedostateczną higienę jamy ustnej niemowląt, 

  • predyspozycje genetyczne związane z podatnością szkliwa na niszczące działanie kwasów. 

Próchnica butelkowa — jak wygląda i po czym ją rozpoznać?

Próchnicę kwitnącą u niemowląt można rozpoznać przede wszystkim po odbarwieniach pojawiających się na zębach. W późniejszym etapie przyjmują one postać czarnych lub brązowych plam w pobliżu dziąseł, a także od strony języka. 

Próchnica butelkowa charakteryzuje się szybkim rozwojem i zajmowaniem sąsiednich zębów. Dlatego niezwykle ważne jest jak najszybsze zdiagnozowanie jej objawów i wdrożenie odpowiedniego leczenia stomatologicznego. 

Jak przebiega leczenie próchnicy u niemowląt?

Leczenie próchnicy butelkowej rozpoczyna się od wizyty kontrolnej, podczas której dentysta ocenia stan zębów dziecka, przeprowadzając dokładne badanie jamy ustnej. Późniejsze postępowanie uzależnione jest od stopnia jej rozwoju. 

W początkowych stadiach, kiedy zmiany są jeszcze powierzchowne, stosuje się zabiegi fluoryzacyjne. Fluor wzmacnia szkliwo i pomaga zapobiegać dalszemu rozwojowi próchnicy. W przypadku występowania ciemnych zmian próchnicowych zastosowanie znajduje natomiast azot srebra, który pozwala dzięki działaniu antybakteryjnemu zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. 

Jeśli próchnica butelkowa występuje u kilkulatków i doszło do powstania ubytków, przeprowadza się natomiast tradycyjne leczenie stomatologiczne. Polega ono na usunięciu zniszczonych tkanek i wypełnieniu ubytku. Przy czym coraz częściej podczas niego zamiast tradycyjnych wierteł stosowane są piaskarki abrazyjne. Usuwają one zmiany próchniczne za pomocą strumienia powietrza z dodatkiem tlenku glinu, dzięki czemu nie wydają charakterystycznego nieprzyjemnego dźwięku oraz wibracji. 

Podczas leczenia próchnicy kwitnącej stosuje się również ozonowanie, hamujące jej rozwój za sprawą powstającego tlenu o właściwościach bakteriobójczych lub laser, który za pomocą wiązki światła precyzyjnie usuwa zmiany próchniczne, poprzez wnikanie wgłąb zęba.

Jak zapobiec występowaniu próchnicy butelkowej?

Choć próchnica u niemowląt występuje stosunkowo często, można jej skutecznie zapobiec. Najważniejsza w tym przypadku jest regularna, prawidłowa higiena jamy ustnej, która powinna być praktykowana jeszcze przed pojawieniem się u dziecka pierwszych zębów. 

Istotne jest również ograniczenie cukrów w diecie, zwłaszcza podawanych wraz z płynami w butelkach podczas usypiania niemowlęcia. Po ukończeniu przez dziecko 1 roku życia warto również stopniowo ograniczać jego karmienie piersią w nocy. Pomimo bowiem tego, że mleko matki zawiera bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus) i immunoglobuliny IgA ograniczające powstawanie próchnicy wynikającej z przylegania bakterii do zębów, karmienie nim niemowlęcia nocą ze względu na zmniejszoną produkcje śliny również przyczynia się do występowania zmian próchnicznych.

Dodatkowo w profilaktyce próchnicy butelkowej ważną rolę odgrywają regularne wizyty u dentysty. Pierwsza z nich powinna odbyć się po ukończeniu przez dziecko 12 miesięcy. Ważne jest to, aby wybrany dentysta miał odpowiednie podejście do najmłodszych (stomatolog dziecięcy w Gdyni jest dostępny w klinice DentalSand), wykazując pełne zrozumienie obaw Twojego dziecka.

Dlaczego nie należy ignorować próchnicy u niemowląt?

Ignorowanie próchnicy u niemowląt może prowadzić do poważnych konsekwencji dla zdrowia jamy ustnej. Mleczaki pełnią ważną rolę w utrzymaniu przestrzeni dla zębów stałych. Nieleczona próchnica kwitnąca może natomiast prowadzić do ich przedwczesnej utraty, negatywnie wpływającej na wyrzynanie się i rozmieszczenie stałego uzębienia, a co za tym idzie problemów ortodontycznych. Do tego niesie za sobą również duże ryzyko zainfekowania zębów stałych bakteriami próchnicotwórczymi.

Dlatego rodzice powinni wiedzieć, jak rozpoznać próchnicę butelkową u dziecka, aby móc jak najszybciej podjąć leczenie. Aby jej zapobiec, warto natomiast zastosować się do porad zawartych w artykule, dzięki którym ryzyko jej wystąpienia może zostać znacząco zmniejszone.

Artykuł sponsorowany

Redakcja fonografika.pl

Redakcja fonografika.pl to grupa specjalistów z zakresu fotografii, urody, lifestyle, biznesu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Alkoholizm a depresja
Czym jest próchnica butelkowa
Ćwiczenia na równowagę

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ćwiczenia na równowagę