fonografika.pl

biznes, finanse, styl życia, uroda, zdrowie, muzyka

Tableau a Power BI
Biznes i finanse

Tableau a Power BI – jakie są różnice?

Rozwiązania Business Intelligence wprowadzane są do coraz liczniejszej grupy firm. Nie bez powodu. Dzięki najnowszej technologii pozyskiwanie, przetwarzanie i analizowanie gigantycznej ilości danych staje się banalnie proste. To skutkuje szybszymi i celniejszymi decyzjami, mającymi na celu rozwój biznesu. Sporą popularnością cieszą się programy Tableau online oraz Power BI. Czym się charakteryzują?

Tableau online a Power Bi – importowanie danych

Programy BI powinny przede wszystkim w bezproblemowy sposób pobierać jak i eksportować dane. Dzięki temu niezależnie od tego, z jakich źródeł na co dzień korzystamy, w obrębie Tableau online czy Power BI wszystkie informacje będą wyświetlać się prawidło i stanowić zgodną całość.

Porównywane programy wykazują wysoką jakość w kwestii łączenia się z danymi, w szczególności kiedy mowa o plikach w formacie .xlsx. Zarówno Tableau jak i Power BI sprawnie pozyskują wybrane informacje.

Jak programy BI radzą sobie z tworzeniem relacji między danymi?

Oczywiście istotne jest nie tylko samo pobranie danych z innego programu, ale również łączenie ze sobą poszczególnych źródeł. Dzięki temu możliwa jest analiza informacji, które wspólnie udzielą odpowiedzi na konkretne zapytanie.

W tym przypadku ponownie oba programy wykazują się bezproblemowym tworzeniem relacji między danymi. Tableau jest bardzo intuicyjny i kiedy mowa o połączeniu dwóch (nie więcej) tabel można to nim wykonać w krótkim czasie. Jednak Power BI sprawdza się lepiej kiedy występuje potrzeba połączenia ze sobą większej liczby tabel. Chociaż jest nieco bardziej skomplikowany w obsłudze, nadal nie wymaga dużej ilości czasu na dokonanie połączenia.

Jak Tableau i Power BI radzą sobie z kalkulacjami i transformacją danych?

Kolejnym krokiem w obróbce danych jest ich transformacja oraz kalkulacje. Tutaj pod względem prostoty jak i zakresu opcji zdecydowanie wygrywa Power BI. Użytkownik może swobodnie i dowolnie edytować dane dzięki edytorowi Query Editor oraz formule Quick Measure. Jednak Tableau posiada tę ogromną zaletę, że tłumaczy powstałe funkcje, podaje argumentację, a to sprawia, że jest bardziej czytelny.

Wizualizacja – który program jest bardziej przejrzysty?

Rozwiązania BI mają skracać czas potrzebny nie tylko na pobranie, transformację i obliczenie danych, ale również ich interpretację. W ostatnim punkcie pomaga przede wszystkim opcja wizualizacji pozyskanych informacji.

Najpopularniejszą formą przedstawiania danych są oczywiście wykresy. Power BI daje możliwość wstawiania do wizualizacji dodatkowych elementów takich jak np. kształty. Natomiast Tableau umożliwia lepszą edycję wyglądu wykresów. Obydwa programy generują czytelne i łatwe w interpretacji wizualizacje danych.

Tableau online vs. Power BI – podsumowanie

Obydwa programy BI wykazują się wysoką jakością generowanych raportów, a ich obsługa nie jest skomplikowana. Różnią się między sobą poszczególnymi dostępnymi funkcjami i dodatkowymi opcjami, jednak koniec końców, obydwa w znaczny sposób mogą przyspieszyć procesy dotyczące pracy na zbiorach danych w firmie. Wybór między Tableau online a Power BI będzie uzasadniony możliwościami kompetencyjnymi pracowników i potrzebami danego przedsiębiorstwa.