fonografika.pl

biznes, finanse, styl życia, uroda, zdrowie, muzyka

Serum przeciwzmarszczkowe
Uroda

Serum przeciwzmarszczkowe – jakie wybrać?

Wiele kobiet zastanawia się, czy powinno wdrożyć serum przeciwzmarszczkowe do swojej pielęgnacji. Jeżeli jesteś jedną z nich, a ponadto zastanawiasz się, jakie serum wybrać i czego szukać w tego typu produktach, nasz artykuł ci pomoże!

Stosowanie serum w pielęgnacji

Serum jest produktem, które zawiera silnie skoncentrowane składniki. Zaleca się nakładanie niewielką jego ilość na skórę, a następnie zamknięcie pielęgnacji kremem. Zwykle serum jest dedykowane konkretnemu problemowi, z którym ma się uporać i jest lżejsze niż krem. Jest też od niego silniejszy. Serum i krem dobrze się uzupełniają, bo o ile serum ma wyższe stężenia składników aktywnych, o tyle krem zawiera wiele substancji ochronnych i odżywczych, których skóra potrzebuje w codziennej pielęgnacji. Dodatkowo, serum podbija działanie i wchłanianie się kremu. Zanim nałożymy serum na twarz, musimy ją dokładnie oczyścić i stonizować, a także – w razie potrzeby – zastosować peeling i maskę.

Serum ma za zadanie przetransportować składniki aktywne do układów receptorowych w głębszych od naskórka warstwach skóry. Zamiast udawać się do gabinetu kosmetycznego, możemy bez problemu używać serum w domowym zaciszu. W tym celu stosuje się zabieg mikronakłuwania lub sonoforezy za pomocą rollera. W przypadku mikronakłuwania serum jest aplikowane na skórę poprzez nakłuwanie jej malutkimi igłami. Jednak nie każde serum nadaje się do takiego zabiegu – należy dokładnie przeczytać, co zaleca producent. 

W przypadku serum lub kremu przeciwzmarszczkowego, warto stosować go już w wieku 20 lat, a po 25 roku życia – obowiązkowo. Jeśli chodzi o stosowanie serum w pielęgnacji, warto oczywiście używać go regularnie i najlepiej by było, gdyby stał się stał elementem naszej kosmetyczki. Minimalny czas stosowania serum to 2-3 miesiące – po tym czasie efekty powinny być więcej niż zadowalające!

Rodzaje serum

Serum, ze względu na jego konsystencję, dzielimy na wodne i olejowe.

  • wodne: z reguły występuje w postaci lekkiego, przezroczystego żelu na bazie wody. Może być stosowane poprzez zabieg sonoforezy, gdyż przewodzi ultradźwięki. Do takiego serum wprowadza się składniki aktywne, które są rozpuszczalne w wodzie, czyli m.in.: witaminę C, peptydy lub wyciągi z komórek macierzystych. 
  • olejowe: jest mieszanką olejów i innych emolientów z substancjami aktywnymi rozpuszczanymi w tłuszczach. Nie stosuje się go z ultradźwięku, tak jak w przypadku serum wodnego. 

Jakie składniki powinno zawierać serum przeciwzmarszczkowe?

Składniki o działaniu przeciwzmarszczkowym, które powinno zawierać serum, to:

  • witamina C – wspomaga ochronę przed słońce, aktywuje syntezę kolagenu, wzmacnia naczynia krwionośne i redukuje przebarwienia.
  • retinol – poprawia krążenie krwi, działa na DNA komórek, wpływa na syntezę kolagenu i hamuje rozmnażanie się enzymów degradujących włókna białek, które budują skórę.
  • kwas glikolowy – działa antyoksydacyjnie i nawilżająco. Stymuluje produkcję kolagenu i hamuje wytwarzanie enzymu odpowiedzialnego za powstawanie przebarwień (tyrozynaza). 

Inne składniki, jakie można znaleźć w serum przeciwzmarszczkowym, to m.in.: kwas hialuronowy i peptydy.