Strona główna
Biznes i finanse
Tutaj jesteś

Jakie ryzyko niosą za sobą prywatne pożyczki?

13 maja 2022 Jakie ryzyko niosą za sobą prywatne pożyczki

Pieniądze i towary pożyczamy od zawsze. Najczęściej jeśli potrzebujemy dodatkowych środków, zwracamy się z prośbą o pożyczkę do najbliższej rodziny i przyjaciół. Są jednak sytuacje, w których nie chcemy lub nie możemy korzystać z zasobów otoczenia. W takich chwilach możemy pokusić się o pożyczkę od prywatnych inwestorów. Jak w przypadku niemal każdej formy zadłużenia się istnieje ryzyko zarówno dla pożyczkodawcy, jak i pożyczkobiorcy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy prywatnej pożyczce? Jakie ryzyko niosą za sobą prywatne pożyczki?

Czym jest prywatna pożyczka?

Pożyczka jest umową pomiędzy dwiema stronami, pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą. Pożyczkę możemy uzyskać od osób prywatnych lub firm pozabankowych specjalizujących się w udzielaniu tego rodzaju wsparcia finansowego. W przypadku pożyczek od osób prywatnych obie strony chroni jedynie Kodeks cywilny i zawarta pomiędzy nimi umowa – ważne, aby była pisemna. Choć prawo stanowi, że umowa w formie pisemnej wymagana jest od 1000 złotych, to pomimo limitu, warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami wynikającymi z braku spłaty. W przypadku instytucji pozabankowych zarówno podmiot udzielający pożyczki, jak i konsumenta obowiązuje również Ustawa o kredycie konsumenckim, co zwiększa bezpieczeństwo zawartej umowy.

Pożyczka może być nieodpłatna i na takie wsparcie możemy liczyć od rodziny i znajomych. Natomiast w przypadku prywatnych inwestorów, czy instytucji pożyczkowych musimy się liczyć z koniecznością uiszczenia opłat w postaci odsetek oraz prowizji. Należy jednak podkreślić, że korzystając z usług profesjonalnych firm, prawo chroni nas przez regulacje zapisów umowy oraz nakładaniu na pożyczkodawcę określonych obowiązków. W przypadku umowy zawartej z osobą prywatną jesteśmy narażeni na niebezpieczne zapisy np. dotyczące sposobów zabezpieczenia zwrotu pożyczki.  

Jakie ryzyko niosą za sobą prywatne pożyczki?

Po samej definicji pożyczki i zapisach prawnych możemy zauważyć, że pożyczki prywatne mogą stwarzać ryzyko. Pierwszym ryzykiem, jakie niesie za sobą pożyczka prywatna, jest sam pożyczkodawca. Jeśli pozyskujemy środki od osób bliskich, ryzyko jest niewielkie, natomiast w przypadku osób nam nieznanych tzw. inwestorów, tak naprawdę nie do końca wiemy, z kim mamy do czynienia. Może zdarzyć się sytuacja, w której dobrze zorientowany w przepisach prawa inwestor tak skonstruuje umowę, aby jej spłata była trudna do zrealizowania, a każdy dzień opóźnienia w spłacie rodził poważne konsekwencje finansowe. Dlatego nawet jeśli potrzebujemy szybkiej gotówki, musimy dokładnie sprawdzać źródło jej finansowania.

Jeśli korzystamy np. z pożyczki prywatnej pod zastaw, może dojść do sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie spłacić zadłużenia i dany przedmiot, bądź nieruchomość zostanie celowo przejęta przez nieuczciwego pożyczkodawcę.

Prywatne pożyczki od inwestorów na ogół są dużo droższe, niż kredyty bankowe, czy pożyczki od instytucji pozabankowych. Nie podlegają regulacjom wynikającym z ustawy i celowo mogą być tak konstruowane, aby spłata zadłużenia kilkukrotnie przewyższała kwotę pożyczki. Nikt nie sprawuje kontroli nad prywatnymi pożyczkami dlatego umowa może zawierać ustalenia, które są niezgodne z prawem lub wykorzystują w nim luki.

Inną sytuacją, niekorzystną dla pożyczkobiorcy jest brak podpisania umowy pomiędzy stronami. Grozi to bowiem tym, że pożyczkodawca może zażądać od pożyczkobiorcy natychmiastowego zwrotu pożyczonych środków np. powiększonych o nieustalone wcześniej odsetki. Szczególnie powinniśmy być wyczuleni, jeśli proponowana oferta wydaje się być wyjątkowo atrakcyjna i zawarta w ramach czasowych. Warto się poważnie zastanowić, jeśli inwestor pobiera opłaty za udzielenie pożyczki jeszcze przed podpisaniem umowy.

Artykuł sponsorowany

Redakcja fonografika.pl

Redakcja fonografika.pl to grupa specjalistów z zakresu fotografii, urody, lifestyle, biznesu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak zarobić w domu
Na czym polega ochrona fizyczna?
Jaki biznes otworzyć na wsi?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jaki biznes otworzyć na wsi?