Strona główna
Biznes i finanse
Tutaj jesteś

Jakie możliwości wiążą się z posiadaniem funduszy ETF?

24 maja 2021 funduszy ETF

Fundusze ETF cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów na całym świecie. Obecnie rynek ETF jest wyceniany w bilionach dolarów. Ludzie powoli porzucają fundusze aktywnie zarządzane dla aktywów, które tylko odwzorowują sytuację na rynkach finansowych. Jaka przyczyna stoi za takim zachowaniem?

Czym wyróżniają się fundusze pasywnie zarządzane? 

ETF jako jedne z nielicznych instrumentów pozwalają na możliwość inwestowania w konkretną grupę aktywów za pomocą jednej transakcji. Jest to duża przewaga w stosunku do tradycyjnych instrumentów. Pozwala to na koncentrację kapitału i wykorzystanie strategii inwestycyjnej na wybranym segmencie rynku. Polskiemu rynkowi funduszy ETF wciąż jest daleko do zagranicznych rywali, choć wciąż się rozwija. Oczywiście jak każda klasa aktywów, ta również nie jest wolna od ryzyka. Fundusze ETF, choć są dużo tańsze od tych aktywnie zarządzanych podlegają temu samemu prawu popytu i podaży jak wszystkie notowane instrumenty. Czasem dochodzi do rozjazdu ceny funduszu od replikowanych rynków. Nie należy o tym zapominać. 

Gdzie można szukać najnowszych ETF-ów? 

W ofercie międzynarodowych brokerów znajdują się tysiące instrumentów ETF posiadających ekspozycję na wybrane aktywa. Emitenci funduszy oferują jednostki uczestnictwa platformom brokerskim, czyli pośrednikom finansowym. Dzięki bogatej ofercie najlepszych brokerów można szybko znaleźć tani i łatwo dostępny ETF, który będzie spełniał wyśrubowane wymagania. Fundusze pasywne można kupić tak samo, jak kupuje się zwykłe akcje, obligacje i inne aktywa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ETF-ów to odwiedź stronę, na której znajdziesz najlepsze możliwości inwestycyjne na światowych giełdach. 

 Dlaczego warto kupować ETFy? 

Inwestowanie w ETFy to pasywna forma lokowania pieniędzy. Ograniczenie aktywności na rynku to mocna strategia pozwalająca znacząco obniżyć koszty transakcyjne. Fundusze nie starają się pobić rynku tylko go naśladują. Jest to odmienne podejście w stosunku do filozofii, którą przez wiele dekad starali się promować zarządzający aktywnymi funduszami. Według badań rynków rozwiniętych w dłuższym okresie czasu – około 10 lat – ponad 90% funduszy przegrywa walkę z rynkiem. Najważniejszym powodem, dla którego tak się dzieje jest ponoszenie wysokich kosztów za zarządzanie portfelem aktywów. Jest to po prostu nieefektywne i powoduje duże straty finansowe. Osoby, które zarządzają tymi funduszami popełniają pomyłki, co dodatkowo topi wartość jednostek uczestnictwa. Podążanie za rynkiem okazało się dużo lepsze niż ciągłe zmiany w portfelu inwestycyjnym.  

Redakcja fonografika.pl

Redakcja fonografika.pl to grupa specjalistów z zakresu fotografii, urody, lifestyle, biznesu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak zarobić w domu
Na czym polega ochrona fizyczna?
Jaki biznes otworzyć na wsi?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jaki biznes otworzyć na wsi?