fonografika.pl

biznes, finanse, styl życia, uroda, zdrowie, muzyka

Inwestowanie w fundusze ETF
Biznes i finanse

Inwestowanie w fundusze ETF – wszystko, co warto wiedzieć

Fundusze ETF są uznawane za jeden z najbezpieczniejszych i najprostszych sposobów inwestowania pieniędzy. Z tego powodu rozwiązanie to jest polecane między innymi początkującym inwestorom, którzy nie posiadają jeszcze szerokiej wiedzy i doświadczenia. Wiele osób zastanawia się jednak, na czym w praktyce polega handlowanie funduszami ETF, gdzie i jak można w nie inwestować? Poznajcie szczegóły!

Inwestowanie w fundusze ETF – wszystko, co warto wiedzieć 

Obligacje, akcje, surowce, fundusze inwestycyjne, waluty, kryptowaluty – rodzajów instrumentów finansowych jest mnóstwo i to od samego tradera zależy, który z nich wybierze. Od wielu już lat coraz większym zainteresowaniem cieszą się wspomniane już fundusze ETF, które uchodzą za sprawdzone rozwiązanie jeśli chodzi o potencjalny zysk, przy zminimalizowanym ryzyku. 

Fundusze ETF – o czym dokładnie mowa?

Pojęcie funduszy ETF wzięło się od angielskiego wyrażenia Exchange Trader Fund, które na polski można przetłumaczyć jako fundusze indeksowe. Wiele w tym prawdy, ponieważ w praktyce fundusze ETF stanowią odzwierciedlenie kondycji światowych giełd. Odnoszą się one bowiem do stanu indeksów giełdowych, których dotyczą, a więc między innymi akcji czy obligacji, surowce, w tym ETF srebro i wiele innych.  Działanie ETF opiera się na emisji udziałów, tzw. jednostek uczestnictwa, a dzięki ich zakupowymi inwestorzy stają się udziałowcami w części aktywów należących do funduszu. ETF zbierają w ten sposób środki, które następnie inwestują w poszczególne aktywa. Wielu ekspertów traktuje więc fundusze ETF jako instrument pochodny, który można umieścić ze względu na specyfikę pomiędzy akcjami giełdowymi a tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi. 

Jak inwestować w fundusze ETF 

Przede wszystkim należy wybrać zaufaną i dobrze ocenianą platformę tradingową, dzięki której uzyska się dostęp do światowych rynków. Wybór jest na tyle duży, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele zależy oczywiście od celu, jaki stawia sobie inwestor, a także jego możliwości finansowych. Inwestowanie w fundusze ETF opiera się w znacznej mierze na sprzedaży oraz zakupie jednostek uczestnictwa i to w dowolnej chwili. Trader ma możliwość śledzenia w czasie rzeczywistym wszelkich zmian na rynku i reagowania w odpowiednim momencie. 

Handel funduszami ETF – o czym pamiętać? 

Do niewątpliwych zalet funduszy ETF można zaliczyć niewielkie koszty związane z transakcjami, stosunkowo niski próg wejścia, a także sporą elastyczność jeśli chodzi o zawieranie samych operacji. Mimo że ETF stanowią jeden z najbezpieczniejszych sposobów inwestowania, należy mieć na uwadze możliwe ryzyko. Kluczem do sukcesu jest najczęściej odpowiednie podejście, w tym odpowiedzialne inwestowanie w ramach własnych możliwości finansowych. 

Artykuł sponsorowany