Strona główna
Biznes i finanse
Tutaj jesteś

Dowiedz się, czy rzeczywiście masz płynność finansową

1 marca 2023 płynność finansowa


Czym jest płynność finansowa? Kiedy możemy się nią pochwalić, a kiedy sytuacja będzie wymagać poprawy? Podpowiadamy, co robić, gdy sytuacja wymknie nam się spod kontroli. Na początek warto się dowiedzieć, jak sprawdzić swoje długi.

Czym jest płynność finansowa

Płynność finansowa to pojęcie, które dotyczy zarówno przedsiębiorstw, jak i przeciętnych konsumentów. Nierozerwalnie wiąże się z pieniędzmi oraz sposobem ich gospodarowania. Oznacza tyle, co umiejętność zarządzania posiadanymi przez siebie środkami oraz zdolność do terminowego regulowania swoich zobowiązań.

A zatem płynność finansowa to termin, który dotyczy każdego z nas. Odnosi się do naszych zachowań zakupowych oraz skrupulatności w zarządzaniu domowym budżetem. To, czy monitorujemy stosunek przychodów do wydatków i czy staramy się gromadzić oszczędności, ma bezpośredni wpływ na utrzymanie owej płynności.

Kiedy tracimy płynność i jak sprawdzić swoje długi

Utrata płynności finansowej następuje w momencie, gdy z jakiegoś powodu nie regulujemy należności finansowej na czas. Powstaje wówczas dług. Warto dodać, że nie musi zdarzyć się to w sposób umyślny. Wielu z nas po prostu zapomina niekiedy o terminie płatności np. rachunku za internet czy raty za samochód. Z czasem taka zaległość może stać się długiem.

Jeśli tak się zdarzy, warto jak najszybciej problem zadłużenia rozwiązać. Dobrze na początek dowiedzieć się, jak sprawdzić swoje długi. Jeśli na naszym koncie faktycznie istnieje np. niezapłacony rachunek, wówczas warto jak najszybciej skontaktować się z wierzycielem. Skąd dowiemy się o długu? Jeśli nasza zaległość finansowa trwa już kilka tygodni bądź miesięcy, wówczas mogliśmy trafić na listę dłużników. Przeciętna osoba może sprawdzić siebie w rejestrach Biura Informacji Gospodarczej. W wybranych bazach jak np. ERIF informacje na swój temat pobierzemy raz na pół roku bezpłatnie.

Masz dług. Czy możesz odzyskać płynność finansową?

Dowiadujesz się, że masz dług. Być może przeglądałeś raport z któregoś z rejestrów dłużników. A być może dostałeś wezwanie do zapłaty. Na tym etapie warto zachować spokój. Pierwsze, co musisz zrobić, to sprawdzić, z jaką opłatą zalegasz i na rzecz kogo. Jeśli zweryfikowałeś, że dług faktycznie powstał w wyniku Twojego niedopatrzenia, możesz przejść do następnego kroku. Jeśli sytuacja tego wymaga, skontaktuj się z wierzycielem. Jeśli przy okazji wezwania otrzymałeś informację, na jakie konto uregulować należność, najlepiej niezwłocznie to zrobić. Po uregulowaniu należności wierzyciel powinien usunąć wzmiankę na Twój temat z listy dłużników (o ile w ogóle ją tam zamieścił).

Wiesz już, jak sprawdzić swoje długi i jak poradzić sobie z długiem. Warto wyciągnąć wnioski z całego zajścia. Jeśli spłaciłeś dług i terminowo regulujesz pozostałe należności, Twoja płynność finansowa wróciła do normy. Warto utrzymać ten stan. W jaki sposób?

Jak nie utracić kontroli nad finansami – dobre praktyki

Monitoring finansów to podstawa. Nieważne, czy będziesz robić to na kartce papieru, w arkuszu kalkulacyjnym czy aplikacji na smartfona. Wszystkie sposoby są dobre, o ile wiesz, ile miesięcznie przeznaczasz na niezbędne opłaty, na dodatkowe wydatki i jak to ma się do Twoich dochodów.

Tak się składa, że swoją płynność finansową możesz samodzielnie obliczyć. Wystarczy, że zsumujesz miesięczne wydatki i odejmiesz je od całego Twojego miesięcznego przychodu. Jeśli wynik będzie dodatni, możesz mówić o posiadaniu płynności. Jeśli wychodzisz na zero lub jesteś na delikatnym minusie, zawsze jest pole do poprawy. Przyjrzyj się uważnie bilansowi i sprawdź, które obszary życia pochłaniają najwięcej środków. Odważne cięcia w domowym budżecie przyczynią się do wygenerowania oszczędności. Tym samym poprawi się Twoja płynność finansowa.

Materiał zewnętrzny

Redakcja fonografika.pl

Redakcja fonografika.pl to grupa specjalistów z zakresu fotografii, urody, lifestyle, biznesu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak zarobić w domu
Na czym polega ochrona fizyczna?
Jaki biznes otworzyć na wsi?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jaki biznes otworzyć na wsi?