fonografika.pl

Fonografika.pl – biznes, finanse, styl życia, uroda, zdrowie, muzyka

opieka nad dzieckiem
Lifestyle

Czym zajmuje się pomoc nauczyciela przedszkola?

W przedszkolach i żłobkach od pewnego czasu można spotkać się ze stanowiskiem: pomoc nauczyciela przedszkola. Pomaganie głównemu nauczycielowi prowadzącemu grupy przedszkolne jest dość ogólnym pojęciem. W takim razie, przed jakimi dokładnie obowiązkami staje pomocnik przedszkolanki?

W każdej grupie niezależnie od tego, czy jest to grupa przedszkolna, czy żłobkowa powinno pracować dwóch opiekunów. Przynajmniej jeden z nich musi mieć ukończone studia wyższe na kierunku pedagogiki wczesnoszkolnej. Dla osoby na stanowisku pomocy nauczyciela przedszkola takie wykształcenie nie jest wymagane. Oznacza to, że powierzone jej zadania będą sprowadzały się głównie do opieki nad dziećmi.

pomoc nauczyciela przedszkola

Pomocnik nauczyciela w żłobku – zadania

W żłobku do zadań pomocnika nauczyciela będą zaliczały się zatem:
– przewijanie dzieci;
– wspólna zabawa;
– asystowanie podczas czynności higienicznych np. mycia rąk;
– podawanie posiłków;
– czuwanie nad bezpieczeństwem maluchów zarówno podczas zabawy, jak i wyjścia na dwór;
– pomoc w rozwiązywaniu konfliktów.

W starszych grupach przedszkolnych zadania są podobne oprócz zmiany pieluch (starszaki już raczej pieluch nie noszą). Pomoc nauczyciela przedszkola ma wspierać drugiego pedagoga, który zajmuje się głównie realizacją programu edukacyjnego.

Szeroko pojęta opieka nad dzieckiem może uwzględniać także podejście bliskościowe, respektowane przez wiele placówek. Dzieci mają poczuć, że mają w dorosłych wsparcie. Jeśli tylko tego potrzebują, mogą w każdej chwili się do nich przytulić. Nauczyciel i pomoc pełnią więc rolę drugiego rodzica.

Przeczytaj więcej na bezpiecznywozek.pl